ARMÉNIE A GRUZIE 

zdroj: https://www.mundo.cz/gruzie/zajimavosti (11.6.2019)
zdroj : https://babylonrevue.cz/jerevan-tajemstvi-vychodu/ (11.6.2019)
zdroj : https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&biw=1920&bih=944&tbm=isch&sa=1&ei=VG3_XOupEYzosAftiZvQBg&q=jazero+sevan&oq=jazero+sevan&gs_l=img.3...303071.307614..307873...2.0..0.86.770.12......0....1..gws-wiz-img.....0..0j0i10j0i30j0i8i30.BmoLGL0EX6Y#imgrc=Rj1bQ9Hj49cuSM: (11.6.2019)
zdroj: https://www.advantour.com/armenia/garni.htm (11.6.2019)
zdroj: hhttps://www.lastminute.com/hotels/georgia/tbilisi/astoria-tbilisi-hotel (11.6.2019)
zdroj: https://www.booking.com/hotel/ge/borjomi-palace-amp-spa.fr.html (11.6.2019)
zdroj: https://www.firsttravel.am/hotels/hotel-cascade.html (11.6.2019)
Typ ubytování: Pokoj
Lokalita: Asie / Arménie a Gruzie / Tbilisi, Gori, Vardzia, Mccheta, Jerevan, Garni
Doprava: Letecky

Program zájezdu

1. - 11. den

PROGRAM ZÁJEZDU

 1. DEN (12. 09. 2019) - Odlet z Prahy

 

 1. DEN (13. 09. 2019) - Tbilisi – Mccheta,

Přílet v ranních hodinách do hlavního města Gruzie Tbilisi. Transfer do hotelu, odpočinek. Snídaně. Po snídaně orientační schůzka, seznámení se s průvodcem. Prohlídka města. Během prohlídky navštívíte kostel Metechi na návrší, ze kterého se otvírá výhled na řeku Kura, Narikala - pevnostní komplex z různých dějinných období, nacházející se ve Starém Tbilisi, katedrální chrám Sioni z 18. století, Starou synagogu, kostel Ančischati (6. století) - nejstarší kostel v Tbilisi, Národní muzeum Gruzie**, Trojický chrám (vybudovaný v letech 1995-2004) - největší pravoslavný kostel ve světě, ulice a historické budovy starého Tbilisi, prospekt Rustaveli. Přivítací večeře v restauraci, kde ochutnáte tradiční gruzínská vína a delikatesy s folklorním  programem. Přenocování v hotelu v Tbilisi.

 

 1. DEN (14. 9. 2019) - Ananuri – Kazbegi (po gruzínské vojenské silnici)

Po snídani se vydáme  z Tbilisi po gruzínské vojenské silnici do Kazbegi. Gruzínská vojenská silnici vede z Tbilisi na sever do Ruska.  Byla postavena před dvěma sty lety. Až ke Křížovému průsmyku vede cesta podél řeky Aragvi. Kolem pozoruhodně krásné Žinvalské vodní nádrže míjí tradiční gruzínské horské vesnice. Obec Stěpancminda se nachází na levém břehu ještě mladé, ale už velmi bouřlivé řeky Těrek, která v těchto místech začíná svou pouť ke Kaspickému moři. Kromě toho nás potěší nádherný výhled na horu Kazbek, úžasná krása okolí a čistý horský vzduch.Během putování po slavné původní gruzínské vojenské cestě navštívíte Ananuri  rozkládající se u kdysi nedobytné pevnosti, která sloužila jako obranná základna a sídlo vládců této země před 400 lety. Ananuri – systém opevnění ze 17. století, který je zapsán do seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO. Zahrnuje zdi s věžemi, vstupní bránu, kostel Panny Marie, kostel Gvtaeba, věže s pyramidovou střechou svanetského typu, jednolodní kostel Mkurnali a věž Šeupovari. Cestou budeme míjet překrásnou Žinvalskou vodní rezervaci. Projedeme horské soutěsky podél prudkých horských řek. Zprava a zleva kolem nás se budou tyčit zasněžení obři. Pokud počasí dovolí, můžete se podívat na nejvyšší kavkazský ledovec – horu Kazbek (5 047 m). Na jeho úpatí se nachází konečný cíl naší cesty - vesnice Stěpancminda (Kazbegi). Navštívíme unikátní chrám, Gergetský kostel Nejsvětější Trojice nacházející se ve výšce 2170 metrů nad mořem. Večeře v jedné z národních restaurací města Stepansminda (Kazbegi). Návrat zpět do Tbilisi. Přenocování v hotelu v Tbilisi.

 

 1. DEN (15. 9. 2019) - Gori – Uplisciche – Boržomi

Snídaně. Odjíždíme do Gori. Prohlídka centra města, návštěva muzea Josifa Stalina v Gori. Gori je město vybudované králem Davidem Agmašenibeli v letech 1089-1125. Území Gori bylo osídleno už v době bronzové. „Gori“ znamená v gruzínštině „kopec“. Jméno vzniklo od městské pevnosti, nacházející se na vrcholu kopce vypínajícího se uprostřed města. Tady se v roce 1878 narodil Josef Stalin. Muzeum Stalinův dům v Gori je hlavním turistickým lákadlem města Gori.Oběd. Následuje návštěva Uplisciche  - úžasného jeskynního města.Uplisciche  - jeskynní město (založeno kolem roku 1000 před naším letopočtem). Jedinečnost památky spočívá v tom, že se zde zachovaly zbytky architektonických a sakrálních staveb budovaných v průběhu několika tisíciletí. Boží pevnost, starobylé, ve skále vytesané město ve východní Gruzii. Stojí na vysokém skalnatém levém břehu řeky Kura, obsahuje různé strukturní prvky datované do období od 2. tisíciletí před naším letopočtem až do konce středověku, a je pozoruhodné především jedinečnou kombinací různých stavebních slohů objektů vytesaných do skály.Přejezd do Boržomi.Boržomi - lázeňské město, nacházející se v jihovýchodní části Gruzie, v kaňonu řeky Kura, v nadmořské výšce 810 - 850 m. Boržomi je známé díky své léčivé minerální vodě. Přenocování v hotelu v Boržomi.

 

 1. DEN (16. 9. 2019) - Vardzia – Achalciche  (Rabat)

Snídaně.  Zřícenina unikátního jeskynního kláštera Vardzia (12 - 13 století), pocházejícího z éry Zlatého věku. Město údajně postavila královna Tamara. Achalciche s pevností Rabat (založena v 10 století). Restaurační práce byly zahájeny na podzim roku 2011 a skončily v srpnu 2012. Při otvírání obnoveného komplexu byl čestným hostem Charles Aznavour, jehož otec se v Achalciche narodil a jsou zde pohřbeni jeho prarodiče.

Oběd v Boržomi. Návrat do Tbilisi.Přenocování v hotelu v Tbilisi.

 

 1. DEN (17. 9. 2019) - Mccheta

Výlet do Mcchety - kultovního místa všech gruzínců, starobylého hlavního města Gruzie s jeho slavným klášterem Džvari - skutečným symbolem vzniku křesťanství na gruzínské půdě. Je třeba poznamenat, že historické památky Mcchety jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Oběd ve Mcchetě.Návrat do Tbilisi.  Volny čas.

 

 1. DEN (18. 9. 2019) - Sanain a Achpat – Diližan - jezero Sevan

Snídani. Přejezd do Arménie. Překročení hranic. Návštěva klášterů Sanain a Achpat. Pokračujeme dále do známého horského klimatického a lázeňského střediska Diližan. Zajdeme do klášterního komplexu Sevanavank, který se nachází na Sevanském poloostrově. Jezero Sevan. Oběd. Přejezd do hlavního města Arménie Jerevanu. Přenocování v hotelu v Jerevanu.

 

 1. DEN (19. 9. 2019) - Jerevan - Megerian Carpet - kláštery Ečmiadzin a Zvartnoc

Snídaně. Prohlídka města: «Kaskad», park Vítězství, pevnost Erebuni, institut starobylých rukopisů Matenadaran, Arménské historické muzeum, jerevanské palírna koňaků, komplex Cicernakaberd, jerevanské kostely (kostel Svaté Zoravor, kostel Surb Gevorg, kostel Svaté Astvacacin, kostel Svaté Katogike, kostel Svatého Sargise), jerevanské vernisáže a tržiště. Oběd. Návštěva Megerian Carpet výrobce koberců. Výlet do náboženského centra Arménie - klášterů Ečmiadzin a Zvartnoc (seznam UNESCO). Přenocování v hotelu v Jerevanu.

 

 1. DEN (20. 9. 2019) - Chor Virap - Noravank – Areni

Snídaně v hotelu. Po snídani odjezd na prohlídku opevněného kláštera ze 17. století v Chor Virap. Právě odtud se nabízí nejúžasnější výhled na posvátnou horu Ararat - nesmrtelný symbol Arménie. Podle církevní legendy byl Grigorij Zasvětitel - zakladatel křesťanství v Arménii obžalován za vyznávání „jiného náboženství“ a byl uvězněn v hluboké jámě na příkaz krále Trdata III po celých 13 let. Oběd. Výlet do Noravanku - kláštera ze 12. století, který se nachází mezi bizarními skalními římsami na svahu klikaté rokle. Nedaleko od Noravanku, v Ptačí jeskyni, budete seznámeni s nejnovějšími archeologickými nálezy v Arménii - starověkou vinařskou továrnou. Fosilní jádra hroznů, nástroje pro výrobu a skladování vína – to vše prozradilo vědcům, že v této oblasti se nacházel starobylý komplex na průmyslovou výrobu vína. Ve stejné jeskyni objevila skupina zahraničních archeologů rovněž nejstarší kožené boty na světě (stáří 5 500 let). Pokračování cesty do Areni, návštěva kostela ze 14. století a degustace výborného vína, kterým se tato malá obec proslavila. Návrat do Jerevanu. Přenocování v Jerevanu.

 

 1. DEN (21. 9. 2019) - Garni – Gegard

Snídaně v hotelu. Následuje cesta do Garni, kde se nachází architektonická památka z helénského období - jediná na území SNS. Chrám (1. století před naším letopočtem) byl zasvěcen bohu slunce - Mitrovi. Dále přesun do kláštera Gegard (12.-13. století), původně známého jako Ajrivank (jeskynní klášter). Název odkazuje k biblickému kopí, kterým římský legionář probodl tělo Kristovo. Kolem kláštera se nacházejí kapličky a stovky chačkarů vytesaných do skal v okolí kláštera. Gegard a údolí horního toku řeky Azat jsou zapsány do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Oběd v restauraci s nádherným panoramatickým výhledem na chrám Garni, kurzy přípravy šašlyku a výroby arménského chleba (lavaše). Návrat do hotelu. Přenocování v Jerevanu.

 

 1. DEN (22. 9. 2019) - Transfer na letiště. Odlet do Prahy.

CENA ZAHRNUJE

 • letenku Praha – Tbilisi //Jerevan –Praha
 • Ubytování ve dvoulůžkových pokojích:
 • 5 noci ve Astoria Tbilisi, 4* hotelu v centru Tbilisi
 • 1 noc v Boržomi Palace, 4* hotelu v Boržomi
 • 4 noci ve Cascade, 3* hotelu v centru Jerevanu
 • Transfery z letiště do hotelu a z hotelu na letiště
 • Veškeré transfery v rámci programu
 • Exkurze dle programu
 • Kvalifikovaného průvodce v ruštině / angličtině a česky mluvící delegát
 • Stravování -  polopenze, jak je uvedeno v programu
 • Vstupenky na historické a kulturní památky
 • Kurzy přípravy šašlyku a výroby arménského  chleba (Arménie)
 • Nealkoholické napoji během cesty
 • Degustace vína ve vinařství (Arménie)
 • zákonné pojištění CK dle zákona č.159/1999

CENA NEZAHRNUJE

 • cestovní pojištění
 • alkoholické nápoje

PRAKTICKÉ INFORMACE

Upozornění: občané mající ve svých pasech jakékoli záznamy svědčící o návštěvě Abcházie či Jižní Osetie, nebudou do Gruzie vpuštěni!

Telefon: 556 720 214

               556 720 215
E-mail:  

Otevírací doba:
 

PO-PÁ: 9:00-16:30

 

Facebook